पाँचौ निम अवार्डको मनोनयन सार्वजनिक (सुची सहित)

ब्युटी न्युज नेपाल
काठमाडौं, २ फागुन

नेपालको पहिलो समावेशी म्युजिक अवार्ड पाँचौ संस्करणको ‘राष्ट्रिय समावेशी म्युजिक अवार्ड २०२२’ (निम अवार्ड) को उत्कृष्टको मनोनयन सार्वजनिक गरिएको छ । प्रणय दिवसको अबसर पारेर सोमबार यो मनोनयन सार्वजनिक गरिएको हो । नेपाली हुनुमा गर्व गरौ, नेपाली कला र संस्कृतिको जगेर्ना गरौं भन्ने मुल नाराका साथ यो अवार्ड आयोजना हुदै आएको आयोजक संस्थाका अध्यक्ष माधवराज खरेलले बताएका छन् । उनका अनुसार पावर इन्टरनेशनल मिडिया नेपालको आयोजनामा आयोजना हुदै आएको समावेशी म्युजिक अवार्डमा स्वदेशगान, गजल, आधुनीक, पप, लोकपप र लोकदोहारीका साथै नेपालमा बोलीने काँठे, डेउडा, मैथली, थारु, तामाङ, नेवारी लगायत विभिन्न भाषाभाषीका गीतहरुको भव्य सहभागीता रहेको छ ।

आयोजक संस्था पिम नेपालका महासिचव तथा अवार्डका संयोजक कमला जोशीका अनुसार यो अवार्ड आगामी २० चैतमा हुने भएको छ । शान्ति, भाइचारा र एकताको सन्देश फैलाउने सबै भन्दा छिटो माध्यम भनेकै कला भएको कारण यस समावेशी अवार्डले पनि नेपाली संस्कृतिलाई जोगेर्ना गर्ने जोशीले बताईन् । हराउदै गएको नेपाली कल्चरलाई गीत संगीतका माध्यमबाट जिवित राख्न चाहाने श्रष्टा तथा सर्जकहरुलाई समावेशी म्युजिक अवार्डका माध्यमबाट प्रोत्साहन तथा सम्मान गर्दै आईरहेको संयोजक जोशीले बताएकी छन् । यहि चैत्र २० गते सम्पन्न हुन गईरहेको समावेशी म्युजिक अवार्डमा देश भरिका कलाकारहरुको भव्य सहभागीता रहने अवार्ड आयोजक समितिका निर्देशक राजन थापाले बताएका छन् ।

राष्ट्रिय समावेशी म्यूजिक अवार्ड २०७८का मनोनयन सूची

उत्कृष्ट राष्ट्रिय भावको गीत
१. जितेन शाक्य ‌: जिउ ज्यान प्राण
२. टेक तामाङ ‌: नेपाल आमा
३. भुवन चौघरे ‌: छातीमा देश बोक्नेहरु
४. चन्द्र लाल तामाङ ‌: दल छ देश छैन
५. नारायण कँडेल ‌: उतै जान पर्छ

उत्कृष्ट गजल
१. शैलेन्द्र मुडवरी ‌: मिठो भुल
२. ज्ञानुवाकार पौडेल ‌: कस्को याद आउन थाल्यो
३. पुजा आरधना ‌: आज मेरो मनको दियो
४. बी.बी. थापा ‌: बाँचुञ्जेल हाँसो रहेछ
५. थानेश्वर गौतम ‌: तिम्रा यादहरु

उत्कृष्ट आधुनिक गायक
१. प्रमोद खरेल ‌: किन मरिन म
२. यम बराल ‌: खुशीको गीत
३. नविन कार्की ‌: आँखाले हेर्यो
४. कैलाश भट्टराई ‌: कलेजी काटीदिन सक्छु
५. सरोज कोईराला ‌: ऐलान

उत्कृष्ट आधुनिक गायिका
१. अनु चौधरी ‌: माया
२. सपना श्री ‌: जीवन यहाँ यस्तै
३. मञ्जु थापा ‌: माया मुरी मुरी
४. प्रविशा अधिकारी ‌: दोष
५. मिलन नेवार ‌: पल पल चोट

आधुनिक संगीतकार
१. सन्तोष के.सी ‌: तिमिनै सहारा
२. प्रकाश लामा ‌: मायालाई शब्द बाट
३. ओम प्रकाश राई ‌: सिरानी लाए
४. राज कुमार बगर ‌: जिन्दगीको लामोबाटो
५. नरहरी प्रेमी ‌: एउटा गुनासो

उत्कृष्ट आधुनिक गीतकार (महिला)
१. तारा अधिकारी ‌: तिम्रै लागि
२. प्रमिला बस्नेत ‌: को हौ तिमी
३. सावित्री चिलुवाल ‌: मेरा लागी देवले
४. कोपिला घिमिरे ‌: पलाँसको फुलसरी
५. सुमि सिंह :आज वस

उत्कृष्ट आधुनिक गीतकार (पुरुष)
१. डा.कृष्णहरि बराल ‌: ऐलान
२. सियारा आचार्य ‌: तिता मिठा
३. विरेन्द्र थाम्सोहाङ् ‌: मनमा माया
४. नवराज भट्टराई ‌: कलेजी काटी दिन सक्छु
५. भिष्मराज फुलारा ‌: आँसु पिउदै

उत्कृष्ट आधुनिक निर्देशन
१. अन्जन शर्मा ‌: भत्केको घर
२. राजु गिरी ‌: यो शहरको
३. श्याम खत्री ‌: स्वाश फेरी
४. केशव राज भट्ट ‌: पिरती बस्यो
५. विक्रम चौहान ‌: किन मरिन म

उत्कृष्ट आधुनिक लोकपप मोडल
१. सनम कठायत ‌: बिन मरिन म
२. चिरन्जीवी सापकोटा ‌: रेलको बाटो
३. जोर्डन राज भण्डारी ‌: अझ वर वर आउ
४. अर्जुन कुंवर ‌: अब बाँकी
५. कमल सिंह ‌: सल्लेरीको फेदैमा

उत्कृष्ट आधुनिक लोकपप मोडल
१. शुशिला थापा ‌: तिमी मेरो जिवन
२. श्रृष्टि खड्का ‌: घरमै आइस्यो न
३. रोशनी कार्की ‌: जिन्दगीको लामो
४. अनु शाह ‌: उसलाई पाउन–२
५. झरना रिसाल ‌: सल्लेरीको फेदैमा

उत्कृष्ट लोकपप गायन
१. नविन कुमार पौडेल ‌: डल्ली
२. सजन मोक्तान ‌: नाच्नु गाउनु
३. सुनिल कटुवाल ‌: डाँडै काटौला
४. लिजा लामा ‌: चोरी चोरी
५. समिर आचार्य ‌: चक्लेटी स्याउ

उत्कृष्ट लोकपप गीतकार
१. ज्ञानबहादुर लामा ‌: नाच्नु गाउनु
२. रमेश एम के पौडेल ‌: पियारी
३. अभि क्षेत्री (समर्पण) ‌: नसोध भो
४. विजय दिप गिरी ‌: पिरतीको पालुवा
५. हिमांसु रायमाझी “गोधुली” ‌: ज्योती

उत्कृष्ट लोकपप संगीतकार
१. सरोज कोईराला ‌: भकारीमा धान छ
२. मिस्टर आरजे ‌: दिलकी टुकडी
३. राजेश थापा ‌: सल्लेरीको फेदैमा
४. सरोज प्याकुरेल ‌: पिरतीको पालुवा
५. भिम विसी ‌: ऐना हेरी हेरि

उत्कृष्ट लोकपप निर्देशन
१. राजेश पुमा राई ‌: फुल बुट्टे सारी
२. लिगेश भट्टराई ‌: लाउमाय पिरती
३. बबिता श्रेष्ठ ‌: हाम्रो माया चोखो
४. राजु लामा ‌: चोरी चोरी
५. रुपेश उप्रेती ‌: हात समाई

उत्कृष्ट पप गायन
१. अनिषा पोखरेल ‌: पिक्का
२. लक्षु प्रकाश मल्ल ‌: उहि बारीको मुला
३. कृष्ण भट्टराई ‌: शहर
४. केदार बरुवाल ‌: तिमिलाई चाहेर
५. निशा कंडेल ‌: पिरतीको खुल्ला आकाशमा

उत्कृष्ट पप गीतकार
१. समिर खान ‌: हाम्रो प्रेम कहानी
२. बाबुराम राई ‌: शहर
३. रमा थापा ‌: माया विरानो
४. पदम विश्वकर्मा ‌: सल्लरीको फेदैमा
५. गौतम डंगोल“सन्देश” ‌: अर्कै साथी

उत्कृष्ट नवगायिका (आधुनिक/लोकपप)
१. रेखा ढुङ्गाना ‌: मेरो मायालु
२. स्नेहा थापामगर ‌: रुखैबाट चरिउड्यो
३. स्वस्तिका ढकाल ‌: चकलेटी स्याउ
४. मिना नेपाली ‌: हर स्वासमा
५. सदिक्षा भुर्तेल ‌: घाँसको भारी

उत्कृष्ट नवगायक (आधुनिक/लोकपप)
१. अनन्त के.सी ‌: सानो कुरामा
२. सविन सुवेदी ‌: आज त लभपर्छ
३. डा. शैलेश कुमार मिश्र ‌: रुपै रैछ
४. रेवती घिमिरे ‌: जाला जोवन
५. सम्राट चौलागाई ‌: सम्झने पानी छम्कने

उत्कृष्ट नवगायक/ गायिका लोकदोहोरी
१. हेमराज डाँगी ‌: पर्खाई
२. केशव रिजाल ‌: चाँदनी
३. बाबुराम भट्टराई ‌: लभको चक्करमा
४. संगीता पौड्याल ‌: बस्ती स्याङ्जाको

उत्कृष्ट नव मोडल (पुरुष)
१. सरोज दाहाल ‌: शहरको डेरा
२. भिमकान्त धिताल ‌: माया चोखो
३. लिलाराज बानियाँ ‌: पहिलो पहिलो
४. अभि लामा ‌: मर्यो भन्दिनु
५. बादल श्रेष्ठ ‌: बाटो काटिएला

उत्कृष्ट नव मोडल (महिला)
१. समिक्षा क्षेत्री ‌: दोष
२. बन्दना नेपाल ‌: खबर पाए
३. प्रमिता राजघतानी ‌: बैंस छंदा
४. आलिशा बास्तोला ‌: रुवाउने हजार
५. पुजा पन्त ‌: भत्केको घर

उत्कृष्ट लोकदोहोरी गायक
१. स्वरुप राज आचार्य ‌: डाँडाघरे सांइली
२. पुरुषोत्तम पौडेल ‌: ओई कान्छु
३. विमल डाँगी ‌: मेरो हजुर
४. रामचन्द्र चन्द ‌: मैना
५. हेमराज डाँगी ‌: पर्खाइ

उत्कृष्ट लोकदोहोरी गायिका
१. लक्ष्मी मल्ल ‌: डाँडाघरे सांइली
२. सुजाता के.सी ‌: कुरा सिधा छ
३. रमिला न्यौपाने ‌: पिर नभाको को छ
४. सुनिता बुढा ‌: जलजला
५. शान्तिश्री परियार ‌: चौकादाउ

उत्कृष्ट लोकदोहोरी गीतकार
१. सविता पोखरेल ‌: ढाँटे मरिजाउ
२. कृष्ण के.सी ‌: डाँडाघरे साईली
३. केशव पौडेल ‌: रातको शिकारी
४. नेत्र अर्याल ‌: मन परेको मान्छे
५. शिव पौडेल ‌: अँधेरीमा जुन

उत्कृष्ट लोकदोहोरी संगीतकार
१. श्रीकृष्ण बम मल्ल ‌: डाँडाघरे सांईली
२. खेम पुन ‌: रातको शिकारी
३. खेम सेन्चुरी ‌: मन परेको मान्छे
४. तेजश रेग्मी ‌: झम्म झम्म झम्कन
५. बाबु कृष्ण परियार ‌: चौका दाउ

उत्कृष्ट लोकदोहोरी निर्देशन
१. देबेन्द्र पाण्डे ‌: मन बुढो भएन
२. प्रविण थापा ‌: मदानीमा नेती
३. विशाल नेपाली ‌: मैले माया
४. बबिता श्रेष्ठ ‌: तिम्रो हिड्ने बाटो
५. संजीव ठकुरी ‌: राम साईली

उत्कृष्ट लोकदोहोरी मोडल (महिला/पुरुष)
१. राजेश हमाल ‌: मन बुढो भएन
२. चक्र बम ‌: झम्म झम्म झम्कन
३. धिरज खत्री ‌: भिरैमा उनियो
४. जिशु कोईराला ‌: कसो गर्ने होला
५. सजिना लामिछाने ‌: पैसाको विटो

उत्कृष्ट ध्वनी मिश्रण
१. सन्तोष पौडेल ‌: माया केवल माय
२. भोला पौडेल ‌: कुवाको पानी
३. मनोज परियार ‌: नयाँ गलबन्दी
४.चन्द्र चौधरी ‌: सुनर सुनर पहिरन
५. एस्एम् सिरिज लहान ‌: धोका हमरा कियादैलो

उत्कृष्ट सम्पादन
१. शक्ति प्रज्वल घिमिरे ‌: लाईदेउ माया
२. राजेश कुमार ‌: तारी खेत
३. मिन रावल ‌: बसी हाल्यो
४. विकाश दाहाल ‌: दोष
५. सुप्रिम पराजुली ‌: झम्के माया

उत्कृष्ट छाँयाकार
१. विरेन्द्र भट्ट ‌: धोकेबाज
२. मुकेश हुमागाई ‌: सल्लेरीको फेदैमा
३. नरेश बहादुर अयर ‌: रुमालैको छेउ
४. उत्सव दाहाल ‌: किन मरिन म
५. राम के.सी ‌: आउन नजिक

उत्कृष्ट कोरियोग्राफर
१. सुवास बुढाथोकी ‌: आयो तिम्रो राजा
२. सुनिता बस्नेत ‌: भाग्य भित्र
३. काजिस श्रेष्ठ ‌: सुर्ती माड्दै माड्दै

उत्कृष्ट डेउडा भाका गायन
१. रेखा जोशी ‌: झुम्केनी बौजु
२. पुष्पा बोहोरा ‌: जौपात
३. सुर्य वि.सी ‌: मन पण्याकी
४. कमल विरही थापा ‌: ईजु
५. टंक खड्का ‌: पासो जन चुडौ

उत्कृष्ट डेउडा भाका मोडल
१. वर्षा भण्डारी ‌: बाचा कसम तोडी
२. चेत बहादुर सिंह (राजा) ‌: जाउ हिड धनगढी
३. उमेश भट्ट ‌: मन पण्याकी
४. चक्र बम ‌: ओ मेरी बौजु
५.कैलाश कठायत ‌: झम्के मायालु

उत्कष्ठ थारु भाषा गायन
१. बसन्त कुमार महतो ‌: छमक छमक जोलो पायल
२. खेम चौधरी ‌: प्रदेशीया सजना
३. राजेन्द्र शर्मा ‌: सखिय हो
४. समिक्षा चौधरी ‌: प्रदेशिया सजना
५. अमर राना ‌: मै तो प्रेम करेंगे

उत्कृष्ट थारु भाषा निर्देशन
१. हिरा चौधरी ‌: सुनर सुनर पहिरन
२. आदर्श महतो ‌: मोर छम्मा
३. सुरज देव कुस्म्या ‌: प्रदेशीया सजना
४. हिरा चौधरी ‌: एहसास मायाक
५. सदुराम दहित ‌: कबु दिन कबु रात

उत्कृष्ट थारु भाषा मोडल
१. बिर चौधरी ‌: धड्कन चले
२. महिमा कुश्मी ‌: कव दिन कबुरात
३. प्रमोद चौधरी ‌: कंगना
४. सुनिता दहित ‌: सखिय हो
५. देव महतो ‌: एहसास मायाक
६. मुस्कान चौधरी : रिमझिम रिमझिम

उत्कृष्ट काँठे भाका गायक
१. अमृत खाती ‌: मिरमिरे साइली
२. शरण हुमागाई ‌: खुशीलेर आउनेछ
३. सुर्यमणी आचार्य ‌: हाम्रो जोडी हिटछ
४. विक्रम जंग शाह ‌: खोला खोल्सी
५. रुपक परियार ‌: एक्लो बर

उत्कृष्ट काँठे भाका गायिका
१. अश्मिता श्रेष्ठ ‌: शिरमा रिवन
२. सरिता भारती ‌: असारे मास
३. उमा श्रेष्ठ ‌: मिरमिरे साईली
४. मञ्जु गौतम ‌: चन्द्र कुमारी
५. श्रीजु अधिकारी ‌: खोला खोल्सी

उत्कृष्ट काँठे भाका गीतकार
१. डब्बु क्षेत्री ‌: असारे मास
२. यादव श्रेष्ठ ‌: जुन तारा
३. अमृत खाती ‌: मिरमिरे साइली
४. शरण हुमागाई ‌: खुशीलेर आउने छ

उत्कृष्ट मैथली भाषा गायन
१. आदित्य अजय ‌: रमजान के महिना
२. भुल्टन यादव ‌: दिल धड्कैया
३. सुनिता शाह ‌: हमर दिलके रानी
४. मुकेश पण्डित ‌: बहिन के राखी हमरा
५. रिज्वान खान ‌: सव स सुन्दर हमर गाव
६. शशि झा : सुनू सजनी
७. सोनू मिश्रा : शादी कके

उत्कृष्ट मैथली भाषा गीतकार
१. दिलिप शाह ‌: तोहर गैल सजना
२. समिर खान ‌: समझु प्रेमक इशारा
३. एम जे प्रेम ‌: बबाल लगैछी
४. सरोज मण्डल ‌: सव स प्यारा
५. समिर खान ‌: रमजान के महिना

उत्कृष्ट मैथली भाषा निर्देशन
१. सन्तोष मण्डल ‌: सव स प्यारा
२. कामेश्वर प्रदेशीया ‌: जखने नैना मिलन
३. तेजनारायण चुनुच शर्मा ‌: इजोरिया के
४. हुशैन शेख ‌: धोखा हमरा
५. सञ्जय शाह ‌: लगाक फेयर लब्ली

उत्कृष्ट मैथली भाषा मोडल
१. काजल भुजेल ‌: समझु प्रेमक ईशारा
२. सोनी सलोनी ‌: तोरा विन गै रानी
३. लिजा कौशल ‌: प्यार हमे तोरा
४. राज ठाकुर ‌: हमर दिलकी रानी
५. अन्जन यादव ‌: जखने नैन मिलन
६. फिरोज शेख :हम अहा के दीवाना

उत्कृष्ट तामाङ भाषा गायक
१. अभिषेक तामाङ ‌: ज्याबा ङ्ङ्बा
२. निमा दोङ् ‌: नेमी मुसुक्क
३. विहिन दोङ् ‌: कसम
४. जे.बी जिम्बा ‌: साईघरे नाम्सा
५. सन्तोष गोले ‌: मञ्जुरी

उत्कृष्ट तामाङ भाषा गायिका
१. निर्मला घिसिङ ‌: टुडीखेल री
२. पुजा तामाङ ‌: नेमी मुसुक्क
३. जितु लोप्चन ‌: कमस
४. अञ्जु थोकर ‌: मेर मेन्दो
५. लक्ष्मी तामाङ ‌: चाईना जुत्ता

उत्कष्ट तामाङ भाषा मोडल (पुरुष)
१. अमिर दोङ ‌: रानी
२. इश्वर लामा : साईघरे नाम्सा
३. सागर घिसिङ : नेमी मुसुक्क
४. मिलन थिङ : माया ला रंग २
५. हेरुका लामा : चम् चम
६. टिकाराज लामा : क्लाङ्सी टिला
७. पाल्देन लामा : जिन्दगी भद्रगोल

उत्कृष्ट तामाङ भाषा मोडल (महिला)
१. सम्झना लामा : नेमी मुसुक्क
२. सुस्मा मोक्तान : रानी
३. निरंजली लामा : जुरेली भाले
४. कृष्णा लामा : हाम्रो त आँखी
५. याञ्जि दोङ् : न्यागी लव माया

उत्कृष्ट नेपाल भाषा गायन
१. सज्जु मानन्धर : सुचय लुमनी
२. रवि कुमार महर्जन : फरेम दुनेया तस्बिर
३. तेजवती जोशी : यमाजित
४. विजेन्द्र चवाल : जिवनया छुं ई
५. सोनी राजभण्डारी : झिगु मन स्वां

उत्कृष्ट नेपाल भाषा शब्द
१. हरिराम ठेंचो : यमजित
२. राजु मानन्धर : सुभयलमनी
३. उत्तम मानन्धर : बुलुहं बुलुहं
४. अनिक शाक्य : जिवनयाः छुंई
५. पवन जोशी : फरेम दुनेया तस्बिर

उत्कृष्ट नेपाल भाषा मोडल
१. रुक्साना महर्जन : भुटमाली
२. शुशिल श्रेष्ठ : नगुःघाःया वासः
३. अनु महर्जन : धवजी छम्हरे
४. श्रेया कार्की : पन्तिया मकर मेला
५. रोशन शाक्य : राजमती कुमती

उत्कृष्ट कल्चरल गीत
१. अमृत खाती : राम साईली (काँठे भाका)
२. सानुबाबु घिसिङ : आध्यू खाङबारी (तामाङ)
३. पुर्णकाजी ज्यापु : त्यँ.छिं त्यः (नेपाल भाषा)
४. सीता तुम्रुक : हिलिक हिलिक (लिम्बु भाषा)
५. प्रयास तामाङ : फाईफ्रई आलाउ (तामाङ)
६. लक्ष्मी पुरी प्रधान : माया बिरानी (नेपाली)
७. सन्तोष राज :पुनम कें चान्द (मैथली)